RESMİ KURUMLAR
ŞEYHÜL MÜDERRİSİN SULHİ DÖNMEZER ANISINA

    Ord. Prof. Dr. Sulhi DÖNMEZER 102. yaş günü olan 10 Şubat 2020 tarihinde, Adalet Bakanı Sayın Abdulhamit GÜL'ün himayeleriyle Eğitim Merkezimizde düzenlenen panelle anıldı.

    Yoğun katılımla gerçekleşen etkinlikte Adalet Bakanı Abdulhamit GÜL konuşmasına, Türk ceza hukukunun önemli isimlerinden Ord. Prof. Dr. Sulhi DÖNMEZER'in 102. yaş gününde düzenlenen panelde bulunmaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek başladı. DÖNMEZER Hocayı eserleriyle kök salmış ulu bir çınar olarak nitelendiren Bakan GÜL; DÖNMEZER'in eserleriyle, talebeleriyle önemli bir miras bıraktığını, ölümünden sonra da eserleriyle, fikirleriyle, talebeleriyle yaşamanın hayatın anlamını oluşturan temel umdelerden birisi olduğunu, öldükten sonra da yaptıklarıyla güzel bir şekilde anılmanın, bir faniye yapılan en büyük iyilik olduğunu ifade etti.

    DÖNMEZER hocanın, Devletin çağırdığı her yere gittiğini vurgulayan Bakan GÜL, ceza ve infaz hukuku alanında çalışma yapmış bu büyük bilim insanının isminin Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü'nün eğitim merkezine verilmesinin büyük bir kadirşinaslık olduğunu belirterek, emeği geçenlere, dönemin Adalet Bakanı Sayın Cemil ÇİÇEK'e ve eğitim merkezlerinin, anlamlı bir şekilde hizmetlerini ifa etmesini sağlayan herkese şükran duygularını dile getirdi.

    Kurum personelinin sayısal artışının yanında, hizmet içi eğitimlerle niteliklerini de artırmaya devam etiklerini belirten Bakan GÜL; "infaz personeli eğitim sistemimizi Sayın Cumhurbaşkanımızın tensipleriyle 6 Eylül 2019 tarihinde Avrupa Cezaevleri Eğitim Akademileri Ağı'na dahil ettik. Bugün beş ayrı ilimizde bulunan eğitim merkezlerimizin niteliğini arttırmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu konudaki çalışmalarımızı daha da arttıracağız" dedi.

    Açılış konuşmalarının ardından; "Ceza Reformlarına Dönmezer Etkisi", "Yargı Reformu Kanununa Göre Yeni Dava Türleri - Seri Muhakeme ve Basit Yargılama Usulü", "Yargılama ve Özgürlükler İlişkisi" başlıklarıyla üç ayrı oturum yapıldı. Başkanlıkları Av. Zuhal DÖNMEZER ÇAKIROĞLU, Anayasa Mahkemesi Üyesi Selahaddin MENTEŞ, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve Hukuk Politikaları Kurulu Başkanvekili Mehmet UÇUM tarafından yapılan oturumlarda Prof. Dr. Köksal BAYRAKTAR, Prof. Dr. Feridun YENİSEY, Prof. Dr. Timur DEMİRBAŞ, Prof. Dr. Dr. H.C. Mult. Bahri ÖZTÜRK, Prof. Dr. Durmuş TEZCAN, Prof. Dr. Ali Rıza ÇINAR, Prof. Dr. Murat BALCI, Doç. Dr. Mehmet Emin ALŞAHİN, Av. Dr. Hüseyin AYDIN, Adalet Bakanlığı Mevzuat Genel Müdür Yardımcısı Mehmet ÖKMEN ve Anayasa Mahkemesi Raportörü Dr. Akif YILDIRIM tarafından tebliğler sunuldu.

    Panel etkinlikleri çerçevesinde, Ord. Prof. Dr. Sulhi DÖNMEZER'in "Kriminoloji" adlı eserinin yeniden basımı Adalet Bakanlığı tarafından yapılarak öğrenci ve akademisyenlere hediye edildi.

    Adalet Bakan Yardımcısı Uğurhan KUŞ'un kapanış konuşmasıyla sona eren panelde sunulan tebliğler kitap haline getirilerek Ord. Prof. Dr. Sulhi DÖNMEZER'e armağan olarak Eğitim Merkezimizce basılacak.

       
İSTANBUL EĞİTİM MERKEZİ
SİTEMİZİ
 
Ceza İnfaz Kurumları ve Tutukevleri Personeli Ord. Prof. Dr. Sulhi Dönmezer İstanbul Eğitim Merkezi Resmi Web Sitesi © 2019 Tüm Hakları Saklıdır.